screen 1 screen 2 screen 3 screen 4  screen 6

screen 7 
 

History

The New Life Baptist Church was founded in June, 1975 by the Reverend Henry G. Marshall.  The initial meeting was held the first Sunday in June in the Friendship hall of the Olympia YWCA.

The founding Pastor resigned in October of 1975 and Reverend Orlander R. Pigford, one of the founding members, was called as Pastor.  For the next few years, services were held at various locations while the search for a permanent church home continued.

In December of 1977, the church purchased land on South Bay Road and made plans to build.  However, before construction could begin, the Lord made it possible to purchase the church on Puget Street.  The property on South Bay Road was sold and the vacant church building on Puget Street became the home of New Life Baptist Church.  The first service in the new church home was held the third Sunday in  July of 1979.

Reverend Pigford served as pastor until June of 1984, when he retired on the advice of his physician, and Reverend Andrew G. Parker was called as the interim pastor while the church conducted a search for a permanent pastor.

On September 30, 1984, Olympia Baptist Church merged with New Life and the Pastoral Search Committee was expanded to include two former members of Olympia Baptist Church.  The search culminated in the call of Rev Wendell D. Morris on January 14, 1985.  Pastor Morris delivered his first sermon January 20, 1985 and was officially installed Sunday, March 17, 1985. 

During the next eight years the church flourished and God's blessings were many.  In late 1992, the Lord gave Pastor Morris a vision of a new church which could accommodate the present and future growth and make it possible to better serve the membership, the community and the Lord.  From this vision and with the blessings of the Lord, the Capital Stewardship Campaign implemented plans to raise funds to build the new church.  The campaign kicked off in February of 1993, however, on March 15, 1993, our beloved Pastor Morris passed away. Following Pastor Morris untimely death, the church resolved to continue the work he had started and on May 28, 1993, the church purchased 8.38 acres of land on Pacific Avenue.

On April 22, 1993, after a 30 day period of mourning, a Pastoral Search Committee was selected and the search for a new pastor began.  The search culminated in the call of Pastor Anthony R. Obey from Shiloh Missionary Baptist Church of Beaumont, Texas on October 13, 1993.  

The new pastor arrived from Texas on Friday, October 15, 1993, and was officially installed as pastor on Sunday, December 12, 1993. Under Pastor Obey's dynamic leadership and the emphasis he has placed on Christian Education, the church has continued to grow.

An additional 1.1 acres of land was purchased in May 1996 to enhance the site planning.  Financing was obtained in November, and ground breaking took place on December 1st, 1996.  After many trials and tribulations followed by much prayer, the vision of a new edifice became a reality. With the completion of the sanctuary, the first service in the new edifice was held on June 7, 1998 and although the facility was not totally completed, normal services and programs resumed while construction was completed. 

On June 13, 1999 a Building Dedication Service was held in conjunction with our annual church anniversary service. Throughout the building process the church had faced and overcome many obstacles, however God blessed us with a beautiful building,  and for this we are extremely thankful. We know that with the Lord's help, all other challenges can be overcome as well.

In 2002 the Life Development Resource Center (LDRC) was organized and a nonprofit corporation was formed for the purpose of facilitating our community outreach programs. These programs currently include the Life Early Learning Center, Unity for Excellence tutorial program, and L.I.F.E. Scholarship program.

The kitchen and the Wendell D. Morris Fellowship Hall were completed in the fall of 2003. The dedication of the fellowship hall was held on November 2, 2003 in honor or the late Rev. Morris. We had our first celebration in the new facility on November 8, 2003 to honor Pastor Obey on his 10th Anniversary.

In 2007, New Life Baptist Church birthed its Outreach Ministry, and in early 2008 began canvassing communities to spread the gospel of Jesus Christ.  In 2010, generous donations were given to the church to launch a multimedia ministry, and in 2011 we began streaming our services to reach out to those in different states and countries.

 The Lord has continued to graciously add to the congregation of New Life, and we look to the future with hope, faith, prayer, and great expectations of continued blessings from God.

 

 

 

Service Times & Directions

Sunday School: 9:00 am

Sunday Worship Service: 10:00 am

* Children's Church available during service for

 ages 3 - 12 years old.

map
View larger map

New Life Baptist Church

7838 Pacific Ave SE
Lacey, WA 98503
mail to: P.O. BOX 3730
Lacey, WA 98509
PHONE: (360) 456-5815
FAX: (360) 456-0875